وبلاگ

تکرار چرخه بیت کوین: آیا روند قیمت BTC در سال ۲۰۲۱ شبیه سال ۲۰۱۷ است؟

تفاوت بازار ارزهای دیجیتال در سال ۲۰۲۱ نسبت به ۲۰۱۷ در چیست؟ در ادامه حرکت بیت کوین در چرخه افزایشی جدید آیا شاهد تکرار ریزش بزرگ سال ۲۰۱۷ خواهیم بود؟

ایده چرخه‌های بازار به طور گسترده‌ای در امور مالی پذیرفته شده است. اساسی‌ترین اصل این است که هر آنچه که بالا می‌رود باید پایین بیاید. به طور طبیعی سرمایه گذاران در هنگام پایین آمدن قیمت‌ها وارد  عرصه بازار می‌شوند و باعث افزایش قیمت‌ها می‌گردند. زمانی که قیمت به اوج خود می‌رسد، زمانی که دارندگان می‌خواهند پول خود را نقد کنند، فشار فروش بیشتر خواهد شد. بنابراین، این امر به خودی خود قیمت را به سمت پایین می‌کشانند.

اگر بیت کوین را در سال ۲۰۱۷ یا قبل از آن خریداری کرده باشید، این چرخه آشنا به نظر می‌رسد. این چرخه همان چیزی است که در تجمع خریداران هنگامی‌که BTC به بالغ بر ۲۰،۰۰۰ دلار رسید، اتفاق افتاد. بنابراین، بیشتر دارندگان ارزهای دیجیتال با نفس‌های جبس شده در سینه شرایط فعلی بازار را تماشا می‌کنند.

اما تاکنون، جدا از چند اصلاح، قیمت‌ها حفظ شده‌اند، یا حداقل به سرعت ضررها را بازیابی کرده‌اند. احتمال ادامه این وضعیت چقدر است؟ آیا می‌توان انتظار داشت که سقوط بیت کوین در سال ۲۰۲۱ مانند اوایل سال ۲۰۱۸ میلادی تکرار شود یا چرخه فعلی تازه شروع شده است؟

پژواک گذشته
از نظر شباهت‌های بین چرخه ۲۰۲۱ و ۲۰۱۷، برخی از شباهت‌‌‌های اساسی وجود دارد. اولین مورد رابطه بین قیمت BTC و نصف شدن پاداش استخراج یا هالوینگ است. هر دفعه که پاداش استخراج به نصف کاهش یابد، کمبود جدیدی را در عرضه بیت کوین ایجاد می‌کند.

هالوینگ دوم در ژوئیه ۲۰۱۶ بود و در عرض ۱۸ ماه پس از آن، بیت کوین حدود ۳۹۰۰٪ صعود کرد. این ارز قبل از سقوطش از ۵۰۰ دلار به بالاترین قیمت ۲۰،۰۰۰ دلار رسیده بود. هالوینگ بعدی در ماه مه سال ۲۰۲۰ بود که BTC در حدود ۹۰۰۰ دلار معامله می‌شد.۹ ماه بعد، بیت کوین توانست در حدود ۶۲۰۰۰ دلار به بالاترین رکورد همیشگی خود برسد و ۵۶۰٪ سود بدست آورد.

در مدت مشابه پس از هالوینگ سال ۲۰۱۶، درصد از نظر سود به طور چشم گیری کمتر بود، بطوریکه BTC تا آوریل ۲۰۱۷ حدود ۱۵۰٪ افزایش داشت. اگر بازارها از این الگو پیروی کنند، شاهد افزایش حماسی بیشتر و به دنبال آن سقوط شدیدتر خواهند بود. البته این تغییرات قیمت پس از هالوینگ تنهادر مورد بیت کوین اعمال می‌شود. با این وجود بقیه بازار ارزهای دیجیتال به شدت وابسته به حرکت بیت کوین است.

تکرار چرخه فعالیت‌‌‌های زنجیره ای بیت کوین در سال‌‌‌های ۲۰۱۷ و ۲۰۲۱
به گفته گلس نود (Glassnode)، برخی از همبستگی‌ها بین معیارهای زنجیره‌ای در سال ۲۰۱۷ و ۲۰۲۱ وجود دارد. در هر دو سال ۲۰۱۷ و ۲۰۲۱ درصد بالایی از سکه‌‌‌های BTC توسط سرمایه گذاران جمع آوری و نگهداری شده است. در واقع، ماه‌های قبل از افزایش شدید ۲۰۲۱ نشان می‌دهد که بیش از هر زمان دیگری در تاریخ BTC غیر فعال وجود دارد.

آدرس‌های فعال نیز اخیراً به ۲۲ میلیون آدرس و بالاترین رقم خود در تاریخ رسیده‌اند. این معیار در سال ۲۰۲۱ از ۲۱.۶ میلیون، بالاترین سطح در دسامبر ۲۰۱۷، پیشی گرفته است.

احساس سرخوشی که به سال ۲۰۱۷ بازمی‌گردد، شاید کمتر ملموس باشد اما هنوز هم قابل توجه باشد. تقاضای دیوانه وار برای محصولات دیفای و توکن‌‌‌های غیرقابل معاوضه، تماشای سهام میم‌ها به دنبال احیای غیر منتظره دوج کوین (DOGE) و هیجان عمومی‌در اطراف بازارهای رمزنگاری همه یادآور روزهای پرتحرک دوره ICO یا عرضه اولیه سکه هستند.

همان چرخه تکرار می‌شود اما چیزی در مورد بیت کوین متفاوت است؟
با وجود شباهت‌ها، تفاوت‌های زیادی بین بازارهای ارز دیجیتال در مقایسه با سال ۲۰۱۷ وجود دارد. این تفاوت عمدتاً مربوط به شرایط بلوغ و پیشرفت بازار است. ۴ سال پیش، رمزنگاری کاملاً منحصر به سرمایه گذاران و معامله گران باتجربه بود. سیمون کیم، مدیرعامل صندوق سرمایه گذاری رمزنگاری هاشد، در گفتگو با کوین تلگراف، گفت که “بازار کاملاً با فاندامنتالی متفاوت کار می‌کند”، وی افزود:

“اولا، پروژه‌های مختلف دیفای بر اساس یک مدل تجاری روشن ارزش ایجاد می‌کنند. دوما ما شاهد سرمایه گذاری فعال و بی سابقه‌ای توسط سرمایه گذاران سازمانی هستیم. سرانجام، انواع مختلف رمپ‌ها از جمله پی پال (PayPal)، ویزا (Visa) و حتی بانک‌های بزرگ نیز در حال ظهور هستند.”

بانک‌های مورد بحث شامل گلدمن ساکس، سیتی گروپ و دویچه بانک هستند. این بانک‌ها اخیراً همه برنامه‌های خود را برای ادغام ارزهای دیجیتال اعلام کرده‌اند. همین امر سیگنال‌های صعودی دیگری را ایجاد می‌کند. 

چاد استینگلاس، مدیر بازرگانی در بازار شرکت سرمایه گذاری کریپتو کراس تاور (Crypto CrossTower)، درمورد اینکه چرا ورود سرمایه گذاران شرکتی، بانک‌ها و غول‌های پرداخت قابل توجه است توضیح داد. وی در مورد نوع پذیرش جریان اصلی در دراز مدت را مورد بحث قرار داده است:

“پایه و اساس سرمایه گذاری نهادی، جیب‌های عمیق‌تر و افق‌های سرمایه گذاری طولانی‌تر از بازرگانانی است که در سال ۲۰۱۷ فعالیت کردند. به این موارد، انفجار دسترسی به بازارهای رمزنگاری برای شرکت‌های غیر معامله گر از طریق غول‌های فین تک مانند پی پل (PayPal)، اسکوئر (Square) و غیره را اضافه کنید. ما شاهد گسترش و تعمیق پایه سرمایه گذاران هستیم. “

بازار گسترده مشتقات بیت کوین
در دسترس بودن گسترده مشتقات یکی دیگر از عواملی است که این بار به افزایش قیمت کمک کرده است. شاید باورش سخت باشد، اما در سال ۲۰۱۷، تنها چند صرافی وجود داشت -عمدتاً بیت مکس BitMEX و اکی اکس OKEx- معاملات آتی را ارائه می‌دادند. معاملات آتی سازمانی تازه در دسامبر ۲۰۱۷ وارد بازار شدند. این درست زمانی بود که بورس تجاری شیکاگو و بورس گزینه‌های هیئت مدیره شیکاگو هر دو قرارداد خود را با پشتیبانی بیت کوین آغاز کردند.

در آن زمان حدس و گمان‌هایی وجود داشت مبنی بر اینکه این راه اندازی‌ها آغاز زمستان رمزنگاری را تسریع می‌کنند. با این وجود در دسترس بودن مشتقات سرمایه گذاران حرفه‌ای‌تری را به خود جلب کرده است. این عامل در نهایت به فشار قیمت کمک می‌کند.
البته با توجه به میزان عدم اطمینان نظارتی که در آن زمان وجود داشت، هیچ یک از موارد فوق در سال ۲۰۱۷ امکان پذیر نبود. عامل دیگری که نشان می‌دهد این بار شرایط متفاوت است.

معیارها به نوع دیگری از چرخه اشاره دارند
این معیارها همچنین به برخی اختلافات بین چرخه ۲۰۱۷ و این چرخه اشاره دارد. یکی از موارد برجسته، واریانس سلطه بیت کوین است. در طول سال ۲۰۱۷، سلطه BTC به طرز چشمگیری از ۸۵٪ به پایین‌ترین میزان ۳۲٪ کاهش یافته است. این پایین‌ترین نقطه در طول تاریخ بیت کوین است. این سقوط نشان دهنده اشتها برای آلتکوین‌ها است که پس از راه اندازی اتریوم و رونق ICO حاصل شد.

در مقابل، از زمانی که BTC در تابستان ۲۰۱۹ به ۶۰٪ سلطه خود رسید، در حدود این نرخ ثابت مانده است. اتر نیز الگوهای مشابهی را نشان داده است. از زمان افزایش قیمت‌های حماسی در سال ۲۰۲۱، هر دو BTC و ETH افزایش کمتری در تسلط خود به قیمت بازارهای گسترده آلتکوین داشته‌اند. بنابراین، این معیارها حاکی از آن است که نسل جدید سرمایه گذاران کمتر متزلزل هستند و بیشتر به BTC و ETH به عنوان دارایی‌های شاخص متعهد مانده‌اند.

کاهش نوسانات بیت کوین نشانه بلوغ بازار است
نوسانات قیمت بیت کوین نیز طی سالهای اخیر، حداقل از لحاظ نسبی، تا حدودی کاهش یافته است. همانطور که اخیراً توسط بلومبرگ اشاره شده، نوسانات ۶۰ روزه در حال حاضر کمتر از آخرین پیک است.

با این حال، اصطلاح “نسبی” در اینجا کلیدی است. با قیمت ۶۰ هزار دلار، نوسان ۵ درصدی قیمت منجر به نوسان ۳۰۰۰ دلاری می‌شود. با قیمت ۱۲۰۰ دلار در اواسط سال ۲۰۱۷، با یک حرکت ۵ درصدی می‌توانست قیمت‌ها بین ۱۱۴۰ تا ۱۲۶۰ دلار تغییر کند. از نظر سود و زیان واقعی، اختلاف کاملاً آشفته است.

حجم جریان صرافی‌ها یکی دیگر از معیارهایی است که قابل تأمل است. در مقایسه با چرخه افزایشی ۲۰۱۷، BTC بسیار کمتری در سال ۲۰۲۱ از طریق صرافی‌ها نگه داری می‌شود. این نشان می‌دهد سرمایه گذاران تمایل به نگهداری طولانی مدت دارند. از سوی دیگر، این امر باعث می‌شود BTC برای معامله گران کمتر شود و قیمت را حتی بیشتر کند.

چشم انداز کلان همچنان صعودی است
تصویر کلی اکنون در مقایسه با سال ۲۰۱۷ بسیار متفاوت به نظر می‌رسد. اگرچه بسیاری از بازارهای سهام تحت فشار هرج و مرج مداوم بهتر از حد انتظار، ظاهر شده‌اند اما اکنون سرمایه گذاران نسبت به سالها قبل با عدم اطمینان بیشتری روبرو هستند. این امر احتمالاً یک روند صعودی برای بیت کوین به عنوان یک دارایی امن ایجاد کرده است که در قیمت طلا نیز منعکس می‌شود.

سایمون پیترز، تحلیلگر بازار در ای تورو (eToro)، معتقد است که گرچه ممکن است نوسانات بیشتری وجود داشته باشد، اما سقوط قیمت ممکن است قابل اجتناب باشد. وی گفت: “من فکر می‌کنم در برخی موارد اصلاحیه قابل توجهی در بازار بیت کوین اتفاق می‌افتد اما این ۸۰٪ – ۹۰٪ نیست. چیزی مانند کاهش‌هایی که در گذشته دیده‌ایم”.

“اطلاعات جمعیتی سرمایه گذاران رمزنگاری در مقایسه با سالهای گذشته با مشارکت نهادی بیشتر تغییر یافته است. این امر منجر به ورود سرمایه بیشتر می‌شود. صدها میلیون دلار، اگر نه میلیاردها دلار، در خریدهای تکی رد و بدل شده است. این افزایش نقدینگی منجر به ثبات قیمت‌ها می‌شود.”

کرونا می‌تواند کاتالیزور باشد
علاوه بر این، همه گیری کرونا سرعت انتقال به دنیای دیجیتالی را تسریع کرده است. چشم انداز نزدیک ارزهای دیجیتال بانک مرکزی و وابستگی روزافزون به پرداخت‌‌‌های دیجیتالی، روند پرقدرتی را برای ارزهای دیجیتال به عنوان یک کلاس دارایی کاملاً دیجیتالی ایجاد می‌کند.

اگر همه عوامل مختلف را بسنجیم، به نظر می‌رسد که این حرکت صعودی تا حدی متفاوت از چرخه بیت کوین ۲۰۱۷، است. اگرچه کاملاً معقول است که بازارها در مقطعی مورد اصلاحات بیشتری قرار بگیرند، اما به نظر می‌رسد احتمال سقوط ناگهانی و چشمگیری مانند سقوطی که در اوایل سال ۲۰۱۸ اتفاق افتاد، کمتر است.

با این حال، حتی در یک بازار بالغ‌تر و با عطر و طعم بسیار متفاوت، بازارهای ارز دیجیتال هنوز هم بازارهای ارز دیجیتال هستند. تاریخ می‌تواند امکان هر چیزی را تکرار کند. شاید این بار نیز شاهد تکرار چرخه بیت کوین باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *